This Is Your Captain Speaking – Arc (2013)

This+Is+Your+Captain+Speaking

Powstały w 2005 roku w Melbourne This Is Your Captain Speaking nie jest zespołem odkrywców. Wręcz przeciwnie – Australijczycy nigdy nie odważyli się wyściubić nosa nawet na milimetr z bezpiecznego i ciepłego post-rockowego gniazdka, uwitego wcześniej przez Explosions In The Sky, Mogwai i God Is An Astronaut. Debiut „Storyboard”, chociaż zbierający całkiem pochlebne recenzje, nie okazał się dla mnie niczym więcej niż właśnie bardzo zachowawczym graniem pod popularniejszych kolegów. „Eternal Return” gdzieś mi umknęło, natomiast nie tak dawno temu natknąłem się na tegoroczną „Arc”, która, choć nadal utrzymana w post-rockowej konwencji, ujęła mnie niezaprzeczalnym urokiem.

Oczywiście „Arc” nie wniesie do świata muzyki nic nowego. Do czynienia mamy z baaaaaaaaaaardzo stereotypowym instrumentalnym graniem, opartym na klasycznym rockowym instrumentarium, zatem nawet na smaczki w postaci smyczków czy klawiszy nie ma co liczyć (nie licząć rogu w finałowym „Six Mile Gain”). Płyta ciągnie się bardzo leniwie, zaś kompozycje oparte są na lekkich, delikatnych gitarowych akordach, tylko od czasu do czasu zakłócanych wyraźniejszą ścianą dźwięku. Nie w ciężarze czy w oryginalnych rozwiązaniach tkwi jednak największa siła „Arc”. Australijczykom udało się wykreować ulotny, bardzo subtelny i rozmarzony nastrój, z jednej strony niby typowy dla instrumentalnego post-rocka, z drugiej natomiast intrygujący i bardzo uroczy. Idealny przykład to rozpoczynający „Welcome”, po którym już dokładnie wiemy, czego spodziewać się po następnych trzech utworach. Następujący po nim „Whisky Waltz” może lekko zmęczyć bardzo mozolnym dochodzeniem do meritum, natomiast zarówno „Ascendans”, jak i „Six Mile Gain” to już bardzo ładnie, żeby nie powiedzieć klasycznie, skonstruowane utwory z odpowiednio uwypuklonym finałem.

Nie udało się This Is Your Captain Speaking uniknąć monotonii (zwłaszcza we wspomnianym „Whisky Waltz”), tak samo jak i pozostałych grzechów głównych post-rocka, w tym przypadku przede wszystkim hermetyczności. Nie zmienia to jednak faktu, że te trzydzieści sześć minut muzyki potrafią zauroczyć i wciągnąć. A chyba głównie o to chodzi w takiej muzyce, prawda?

Emef


arc


1. Welcome [06:27]
2. Whisky Waltz [11:14]
3. Ascendans [06:33]
4. Six Mile Gain [11:55]


Całość 36:07


Skład: Nick Lane – gitara; David Evans – perkusja; Steve Ward – gitara; Gavin Vance – bas


Data wydania: 4 maja 2013


Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „This Is Your Captain Speaking – Arc (2013)

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2013 – Emef | geometryofsound

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s