Wire – Save Becomes Us (2013)

Wire-Band-Colin-Newman-Interview-Phil-Sharp-2013

Mówisz – Wire. Myślisz – „Pink Flag”. Takie skojarzenie jest, nie ukrywajmy, bardzo słuszne; można mówić, że „Chairs Missing” albo „154” to również płyty ważne i dobre przede wszystkim, jednak kultowego i przełomowego statusu debiutu raczej nikt nie śmiałby podważyć. Podobnie nie znalazłoby się raczej zbyt wielu obrońców mizerii, jaka nastąpiła w późniejszym czasie i która, o zgrozo, trwa do dzisiaj.

Czytując sobie różne recenzje z jakichś Pitchforków zastanawiałem się, czy to ja mam spierdolony gust, czy też może bardziej ci, co to pisali. Jeśli za główny wyznacznik jakości albumu dziennikarze uznawali nawiązania do chlubnej klasyki sprzed ponad trzydziestu lat (no to do czego kurwa mieliby innego nawiązywać?) i na tej podstawie przyznawali „Save Becomes Us” osiem punktów w skali dziesięciopunktowej, to coś jest w nie w porządku. Albo z nową płytą Wire, albo z tymi, co te recenzje pisali. Ewentualnie w obu kwestiach coś nie gra.

W pewnym sensie muszę się zgodzić – „Change Becomes Us” ma coś z klimatu „Chairs Missing”. Nie do końca za to nawiązuje do „Pink Flag” – nie ma kompletnie charakterystycznej dla debiutu Brytyjczyków punkowej pierwotności i spontaniczności, więcej jest za to wave’owej „mechaniki”. Brzmienie też zdaje się nawiązywać do zimnej atmosfery nowej fali. Generalnie, to cała płyta odwołuje się do przeszłości. Wyszłoby więc, że z Pitchforkiem jakby się zgadzam – jest to jedyna zaleta tej płyty. Jedyna, a nie największa, warto zwrócić uwagę na tę różnicę.

Skoro już „mocne” strony „Change Becomes Us” mamy za sobą, przejdźmy do słabszych. Ma ten album bolączkę, której ścierpieć nie mogę nie tylko w tym przypadku, ale zawsze gdy taka sytuacja się pojawia – kompletny brak zapamiętywalności. Nic, kompletnie nic nie zostaje mi w głowie, gdy wyłączam „Change Becomes Us”. Wrażenie swoistego olśnienia, że coś tam kojarzę, miałem dopiero przy którymś tam przesłuchaniu i chyba tylko przy okazji „Eels Sang” (swoją drogą całkiem niezłego numeru). Tak to nic, serio. Nie podoba mi się też kompletny brak jaj i wygładzenie produkcji. Ja wiem, old school, nawiązanie do lat 80. i tak dalej, ale litości! To wcale wtedy nie było fajne. Wolałbym, żeby te gitarki trochę pokąsały, żeby więcej tej werwy było, więcej hałasu. I jeśli dorzucimy do tego jednowymiarowość muzyki, to raczej ciężko być zachwyconym „Change Becomes Us”. Prędzej będziemy ziewać z nudów. Muszę się przyznać, że po jednym przesłuchaniu dalszych odtworzeń dokonywałem tak raczej z przyzwoitości, żeby może jednak znaleźć coś dobrego w najnowszym dokonaniu Wire, żeby zrozumieć, dlaczego ludzie tak wysoko to oceniają na rateyourmusic.com, dlaczego są tak dobre recenzje, dlaczego aż tak wiele jest, nawet jeśli nie bardzo dobrych, to chociaż przychylnych opinii. Próbowałem coś znaleźć. Poległem, nie znalazłem. Dla mnie „Change Becomes Us” jest przedłużeniem linii słabych krążków zapoczątkowanej przez „Document And Eyewitness” i trwającej do tej pory. Zwiastunów zmian na lepsze nie widać.

Chyba, że jestem po prostu zgorzkniałym hejterem zakochanym w „Pink Flag”. Cóż, coś by było na rzeczy.

Emef 


images


1. Doubles & Trebles [03:1]
2. Keep Exhaling [01:40]
3. Adore Your Island [02:46]
4. Re-Invent Your Second Wheel [03:46]
5. Stealth Of A Stork [01:53]
6. B/W Silence [04:40]
7. Time Lock Frog [05:46]
8. Magic Bullet [03:42]
9. Eels Sang [02:16]
10. Love Bends [04:02]
11. As We Go [04:36]
12. & Much Besides [06:13]
13. Attractive Space [03:33]


Skład: Graham Lewis – bas, wokale; Robert Gray – perkusja; Matthew Simms – gitara; Colin Newman – wokale, gitara, klawisze


Data wydania: 25 marca 2013

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wire – Save Becomes Us (2013)

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2013 – Emef | geometryofsound

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s